Przejdź do treści
4
Przejdź do stopki

Od przedszkolaka – do inżyniera – Miejskie Przedszkole nr 4 na Politechnice Rzeszowskiej

Od przedszkolaka – do inżyniera – Miejskie Przedszkole nr 4 na Politechnice Rzeszowskiej

Treść

Miejskie Przedszkole nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza  w MZS nr 1, zostało zaproszone, jako jedyne w Polsce, przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Naukowo – Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego oraz JM Rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. Inż. P. Koszelnika, na XV Sesję Szkół im. Ignacego Łukasiewicza. Spotkanie odbyło się na Politechnice Rzeszowskiej. To dla nas wielki zaszczyt i radość, że możemy spotykać się z przedstawicielami szkół z całej Polski, a zwłaszcza z bliskich nam regionów - Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach, Szkół Podstawowych z Kobylanki, Krygu.

 ,, Jesteśmy ogniwem w łańcuchu szkół noszących imię tego zaszczytnego POLAKA – Ignacego Łukasiewicza, który scala Polskę od morza do Karpat. Dlatego ogromną  przyjemność sprawia nam możliwość udziału w cyklicznych spotkaniach…”- to fragment z książki o ogólnopolskich Sesjach Szkół im. I. Łukasiewicza.

     …,, Bądź szczęśliwy i do szczęścia prowadź innych”-

to słowa I. Łukasiewicza, którymi można zacząć i właściwie zakończyć informacje o tym, co właściwie spowodowało, że właśnie Łukasiewicz został patronem przedszkolaków.

 Wspaniały kolega, dobry  przyjaciel, wielki patriota, wzór pracowitości, wynalazca.

Właśnie te wartości i cechy pragniemy przekazać naszym małym dzieciom, jako wspaniały bagaż na dalszą drogę edukacji. Zależy nam na tym, by począwszy od najmłodszych mieszkańców Gorlic, Zawodzia - gdzie znajduje się taka perełka związana z rozwojem przemysłu naftowego w Polsce i na świecie - uczcić i wciąż na nowo propagować nazwisko tego wielkiego filantropa i społecznika. Łukasiewicz całym swym życiem i dokonaniami starał się udowodnić  i przekazać to co miał najcenniejsze:

  • życie – które był gotów oddać  za niepodległość ojczyzny,
  • wiedzę , którą się chętnie dzielił ze wszystkimi,
  • umiejętności i pracowitość dzięki którym był przykładem dla wszystkich,
  • pasję, którą potrafił spożytkować dla innych,
  • dobro którym się umiał dzielić.

Światło lampy naftowej… jak mówią słowa hymnu naszego przedszkola… rozświetliło okna domów w dawnych Gorlicach. Dzisiaj, nie tylko w Roku Łukasiewicza  staramy się aby  to światło na trwale rozbłysło w naszym przedszkolu, by dzieci tak jak on stawały się :

dobrymi kolegami, wspaniałymi przyjaciółmi, patriotami i małymi odkrywcami ciekawymi świata.

Właśnie w  ten sposób życie i dokonania Ignacego Łukasiewicza stają się inspiracją dla naszych działań wychowawczych i edukacyjnych oraz są pretekstem do pielęgnowania w przedszkolakach dumy z naszego miasta i jego historii.   

Od przedszkolaka do inżyniera – tak powiedział JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej. Staramy się, aby od najmłodszych lat, zaszczepić w naszych wychowankach: ciekawość świata, kreatywność, życzliwość, pracowitość, dobroć, przywiązanie do naszej Małej Ojczyzny i jej Wielkich Ludzi. Gdy dziecko, opuszczając mury naszego przedszkola  zdobędzie te cechy lub chociaż ich zaczątki – to  będzie dla nas sukces wychowawczy i dydaktyczny, osiągnięty cel edukacyjny, zrealizowana koncepcja pracy i jaaaka satysfakcja.

43487