Bezpieczeństwo ważna sprawa – próbna ewakuacja w przedszkolu i spotkanie ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach

Dnia 7.10.2022 r. w naszym przedszkolu miała miejsce próbna ewakuacja przeciwpożarowa.

Celem akcji było nabywanie przez dzieci oraz pracowników przedszkola umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji. Zakres i przebieg działań został uzgodniony z Państwową Strażą Pożarną w Gorlicach. Ta też jednostka przyjechała do naszego przedszkola, aby obserwować jak uczestnicy ewakuacji na sygnał syreny alarmowej opuszczają budynek wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi poza teren przedszkola. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Wszystkie przedszkolaki oraz kadra i obsługa przedszkola bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuścili budynek. W próbnej ewakuacji wzięły udział wszystkie obecne w tym dniu dzieci. Przed budynkiem przedszkola czekała na dzieci miła niespodzianka – samochód ratowniczy Straży Pożarnej, który wzbudził ogromny zachwyt.

Przedszkolaki z zachwytem i wielkim zaciekawieniem uczestniczyły w spotkaniu ze strażakami, podczas którego mogły poznać specyfikę ich pracy, umundurowanie strażackie oraz niektóre sprzęty jakimi dysponują. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, do zalanych domów, powalonych drzew, a także ratują zwierzęta. Podczas spotkania strażacy uświadomili dzieciom jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia oraz jak powiadomić służby ratownicze.

Obejrzenie z bliska wozu strażackiego oraz zapoznania się z jego wyposażeniem sprawiło przedszkolakom wielką radość. Nasi goście nie tylko z zapałem opowiadali o pracy strażaka, ale również cierpliwie odpowiadali na wszelkie pytania. Pozwolili również przymierzyć małym przedszkolakom swoje kaski.

Ćwiczenia tego typu są bardzo potrzebne, gdyż odgrywają dużą rolę społeczną. Już od najmłodszych lat oswajają uczestników oraz kadrę pedagogiczną i pracowników obsługi do sytuacji, w której może zaistnieć konieczność szybkiego, zorganizowanego i pozbawionego elementu paniki, opuszczenia miejsca zabawy i pracy.