Przejdź do treści
4
Przejdź do stopki

Tłusty Czwartek w stylu retro

Tłusty Czwartek w stylu retro

Treść

Tradycją w naszym przedszkolu jest huczne obchodzenie najbardziej słodkiego i pysznego święta 
w roku, czyli Tłustego Czwartku. 16 lutego odbyły się zapusty, rozpoczynające ostatni tydzień karnawału, na które zaproszeni zostali przedstawiciele władz miasta, radnych  oraz społeczności lokalnej. Zapusty, to polska nazwa karnawału. Nazwa ta coraz rzadziej jest stosowana w naszym języku i mało znana młodszym pokoleniom. Dlatego też działania takie są doskonałym sposobem, aby w ciekawy dla dzieci sposób tworzyć okazję do poznawania i kultywowania zwyczajów i tradycji polskich. Maria Kielar-Turska pisała: „Tradycja pełni ważną i pożyteczną rolę zwłaszcza w rozwoju dziecka. Wśród elementów, które zasługują na uwagę są święta, zwyczaje, obrzędy, obyczaje.” Dzisiejsze spotkanie jest częścią autorskiego projektu, który w skrócie można nazwać ,,Wczoraj- dzisiaj – jutro”. W Tłusty Czwartek cofamy się w przeszłość, potem wracamy do rzeczywistości, by na ostatki wyruszyć w kosmiczną, fluorescencyjną przyszłość.

Tematem przewodnim obchodów naszego Tłustego czwartku były dawne czasy, a bal zorganizowany został w stylu retro. Ponieważ był to bal, wypadało się przebrać. Rodzice przygotowali piękne stroje dla swoich pociech, które przeniosły nas do innych epok i czasów. Dopełnieniem tej podróży w czasie była dekoracja sali oraz wystawa przedmiotów z dawnych czasów pt. „Jak dawniej bywało…”, utworzona w holu przedszkola. Barwny korowód przedszkolaków, uświetniony muzyką akordeonową na żywo, rozpoczął część artystyczną. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły starodawne tańce. Obejrzały także prezentację pt. ,,W starym kinie”. Ojciec Wirgiliusz wraz ze wspaniałą postacią naszego patrona  Ignacego Łukasiewicza (w którego rolę doskonale wcielił się pan Roman Dziubina)  pomogli nam podróżować w czasie - od dawnych lat, aż po czasy współczesne. Dla naszego Pana Ignacego przygotowaliśmy niespodziankę - paczki z boczkiem , jak dawniej się jadało. Na koniec dzieci zaproszone zostały na bajkowe przedstawienie pt. „Przygody Robinsona  Crusoe” w wykonaniu teatru ,,Latający kapelusz”.

Kulminacja imprezy było oczywiście zjedzenie pysznych pączków (wyrób własny). Przypominamy, że zgodnie z tradycją, żeby mieć szczęście w życiu, w tym dniu trzeba zjeść chociaż jednego pączka. Nie mamy wątpliwości, że naszym przedszkolakom przyniosą one duuuużo szczęścia!

Ten słodki karnawałowy dzień sprawił najmłodszym wiele radości, ale również był okazją do przypomnienia i kultywowania tradycyjnych zwyczajów. To było naprawdę wspaniałe wydarzenie w naszym przedszkolu!

49190