Rady dla rodziców

Szanowni Państwo, zbliża się czas, kiedy Wasze dziecko po raz pierwszy przekroczy próg naszego przedszkola. Wszystkim nam zależy, aby czuło się tu bezpiecznie i dobrze.

Podpowiadamy, jak przygotować dziecko do tego nowego etapu, jak oswoić je z przedszkolem.

Rodzicu, pierwsze dni w przedszkolu zwykle bywają trudne. Dlatego:

• Nie obiecuj dziecku: Jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz. Możesz dać mu prezencik, ale nie może to być forma przekupywania.
  • Przy przedszkolnych pożegnaniach z maluszkiem bądź uśmiechnięty i spokojny ,bo z Twojej twarzy dziecko szybko potrafi wyczytać dobre i złe emocje oraz niepokój.
  • Nie przeciągaj pożegnania w szatni. Pomóż dziecku rozebrać się, odprowadź je do Sali i odejdź.
  • Nawet, jeśli dziecko płacze, pożegnaj je uśmiechem i pozostaw pod opieką nauczyciela, który doskonale wie, jak zająć dziecko, by szybko zapomniało o trudnym rozstaniu z rodzicem. Dziecko 3-letnie charakteryzuje niestabilność uczuć – płacze, a za chwilę jest wesołe i świetnie się bawi.
  • Nie okazuj negatywnych emocji: nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz ,że maluszek płacze. Kiedy dziecko zobaczy, że rodzic czuje się niepewnie w sytuacji pozostawiania go w przedszkolu, będzie miało wrażenie, że dzieje się coś złego ,a to spotęguje stres.
  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, dziecko będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
  • Staraj się w miarę dokładnie określać, kiedy przyjdziesz po dziecko. Nie mów: Przyjdę, kiedy skończę pracę., ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzice ją kończą. Lepiej powiedzieć: Odbiorę cię z przedszkola po podwieczorku/po obiedzie. To dla dziecka dobra miara czasu, gdyż wie, kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, by dotrzymywać słowa!
  • W początkowym okresie, w miarę możliwości, odbieraj dziecko wcześniej z przedszkola, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi.
  • Kontroluj się, co mówisz. Zamiast: Już możemy iść do domu., powiedz: Teraz możemy iść do domu. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.
  • Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu - to powoduje niepotrzebny stres.
  • Tłumacz dziecku, że reguły obowiązujące w przedszkolu są dobre. Dzieci lubią, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię. Brak zasad sprawia, że dziecko odczuwa chaos ,a to z kolei powoduje brak poczucia stabilności i bezpieczeństwa w nowym miejscu.
  • Pamiętaj: zawsze żegnaj i witaj swoje dziecko uśmiechem!

Co mały przedszkolak powinien zabrać do przedszkola?

• Luźne spodnie lub spódniczka na gumie, bluza dresowa lub lekki sweterek, czyli ubiór na cebulkę – ważniejsza wygoda niż moda.
  • Ubrania luźno przechodzące przez głowę.
  • Kapcie – najlepiej na rzepy, podpisane imieniem i nazwiskiem.
  • Zapasowa bielizna i spodnie na wypadek niefortunnych zdarzeń.
  • Bluzka do przebrania, gdyby przy zupie zadrżała ręka.
  • Podpisana piżama i poduszka (jasiek)duża poszwa na przedszkolny koc lub własna kołderka.
  • Duża paczka chusteczek higienicznych i nawilżanych.

Co do przedszkola powinien zabrać rodzic małego przedszkolaka?

• Uśmiech, ponieważ dziecko bardzo dobrze odczytuje emocje rodzica i nastraja się pozytywnie lub negatywnie na cały dzień.
  • Zaufanie do nauczycielek i całego personelu przedszkola wiemy, jak zaopiekować się Twoim dzieckiem i zrobimy to najlepiej, jak potrafimy. Twoje dziecko będzie czuło się bezpiecznie przy nowej pani tylko wtedy, gdy będzie wiedziało, że Ty też jej ufasz.
  • Pewność, że dziecko sobie poradzi!