Dzień Górnika

Temat: Dzień górnika

Data: 3.12.2021r.

Witam Was w ostatni dzień naszego nauczania zdalnego. Mamy nadzieję, że już w poniedziałek spotkamy się wszyscy razem w przedszkolu.

1. Na początek zastanówcie się nad rozwiązaniem tej zagadki:

Pod ziemią pracuje,

węgiel w ścianie kuje.

Dzięki niemu ciepło masz

w zimowy, mroźny czas.

Jeśli Wasza odpowiedź to górnik – to macie rację.

Dzisiaj poznamy pracę górnika. Górnik, to osoba, która pracuje w kopalni i zajmuje się wydobyciem węgla. Już nie długo, bo 4 grudnia górnicy obchodzą swoje święto zwane inaczej Barbórką. W dniu święta górników odbywają się parady z orkiestrami górniczymi. Górnicy noszą odświętne stroje i zakładają przepiękne czapki z pióropuszem zwane czako. Poniżej przedstawiam Wam obrazek górników w stroju roboczym oraz stroju uroczystym.

2. Praca górników jest bardzo ciężka i niebezpieczna. Wkładają oni mnóstwo pracy aby wydobyć węgiel, który posłuży następnie ludziom nie tylko do ogrzewania domów. Obejrzyjcie teraz film edukacyjny, a którego dowiecie się między innymi kto jest patronką górników, jak wygląda praca górników pod ziemią, skąd wziął się węgiel oraz do czego jest potrzebny ludziom. Poznacie także pewną ciekawą legendę.

Być może macie w domu węgiel do spalania w piecu lub specjalny do rysowania? Poproście rodziców aby Wam go pokazali, zobaczcie jaki jest czarny, lekko błyszczący i bardzo brudzi ręce.

3. Zapraszam Was kochane dzieci do opowieści ruchowej „Idziemy do pracy” – w trakcie opowiadania dzieci wykonują odpowiednie czynności.

Górnik idzie do pracy (dzieci maszerują). Przebiera się, nakłada na głowę kask, bierze latarkę (dziecko naśladuje ubieranie się). Następnie zjeżdża windą w dół (dziecko staje na palcach i wolno kuca). Kiedy jest już pod ziemią bierze kilof i uderza w ścianę, odłupując grudki węgla (dziecko naśladuje uderzanie). Przyszedł czas na ładowanie węgla na wagoniki, które wywiozą węgiel z kopalni (dziecko naśladuje ruch ładowania węgla łopatą). Zmęczony ociera pot z czoła (dziecko prawą i lewą ręką dotyka czoła). Po pracy górnik wjeżdża windą na górę (dziecko kuca i wolno wstaje). Następnie wraca do domu (dziecko maszeruje).

4. Posłuchajcie piosenki "Hej w kopalni praca wre", a następnie spróbujcie naśladować ruchy przedstawione w filmiku:

5. Mamy dla was także kilka zadań. Poproście rodziców o ich wydrukowanie, jeśli mają taką możliwość. Przygotujcie także ołówki i kredki. Do dzieła! Powodzenia. (Karty pracy do pobrania z plików dołączonych do dzisiejszej lekcji, pliki w formacie JPEG i pdf).

Pozdrawiamy i do zobaczenia w przedszkolu!

Pliki do pobrania:
Dzień Górnika